Specialkost - förskola, grundskola, gymnasieskola

LÄS MER

Du ska lämna in en ansökan till barnets/elevens förskola/skola varje nytt läsår i augusti eller om behovet av specialkost ändras. Ansökan ska kompletteras med ett läkarintyg eller journalutdrag som styrker barnets behov av specialkost. Du måste förnya ansökan inför varje läsår, men läkarintyg eller journalutdrag behöver bara lämnas in när du ansöker första gången.

Du kan sällan få ett intyg för laktosintolerans från vården. Om du har ett journalutdrag som styrker behov av laktosfri kost bifogar du det. Vi kommer att hantera din ansökan gällande laktosfri kost även om du inte lämnat ett journalutdrag.

OBS! Det är två olika formulär för att göra ansökan och för att lämna intyg. Det beror på att läkarintyg omfattas av en högre sekretess.  Under knappen för läkarintyg finns en ansökningsblankett för dig som inte kan använda e-tjänsten eller har skyddade personuppgifter.

Nötter, mandel, jordnöt och sesam serveras ej i Uddevalla kommuns skolor, men det är viktigt att skola och kök vet vem som är allergisk mot detta. Därför ber vi er fylla i ansökan även om allergin enbart gäller nötter, mandel, jordnöt och/eller sesam. Dessa allergier är undantagna från kravet att lämna läkarintyg/journalutdrag.

Du ska inte göra någon ansökan för vegetarisk kost, kost av religiösa skäl eller anpassad kost.

Läs mer om specialkost på uddevalla.se

Frågor om e-tjänsten

Kontaktcenter
kommunen@uddevalla.se
0522-696000